“Orkla Latvija” apgrozījums 2022.gadā veido 110 miljonus eiro, peļņa – 5,8 miljoni eiro
Latvijas pārtikas ražotāja un iemīļoto produktu zīmolu attīstītāja “Orkla Latvija” apgrozījums 2022.gadā sarucis par 3%, sastādot 110 miljonus eiro. Uzņēmuma peļņa pārskata gadā bija 5,8 miljoni eiro, kas pieaugusi, ņemot vērā svaigās pārtikas ražošanas biznesa pārdošanu. 2022.gadā “Orkla Latvija” uzņēmumi nodokļu iemaksās valstij veikuši 17 miljonus eiro, bet ražotņu ilgtspējīgā darbībā investēti 2,1 miljoni eiro.
“2022. gads ir bijis ļoti nozīmīgs gan “Orkla Latvija”, gan pārtikas nozarei Latvijā un ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Pēc kopīgi pārdzīvotiem Covid-19 pandēmijas gadiem, kuri lika mums pārskatīt piegādes ķēdes vadību un attīstīja mūsos nākamā līmeņa pielāgošanās prasmes un izturību, 2022.gads nāca ar jauniem, pēkšņiem satricinājumiem. Krievijas iebrukums Ukrainā radīja humanitāru krīzi, kurai sekoja enerģijas krīze un visaptveroša inflācija. Piegādes ķēdes tika jau atkal traucētas, un transporta, enerģijas un izejvielu izmaksas sasniedza nepieredzēti augstu līmeni. Tikai ar komandas neatlaidību esam spējuši tikt galā ar atkārtoto piegādes deficītu ārkārtīgi augstas inflācijas apstākļos, kad spējām pieņemt grūtus lēmumus un pārvarēt vēl nebijušas problēmas. Tāpat – tikai pateicoties mūsu pircēju lojalitātei, esam spējuši saglabāt stabilu vietu veikalu plauktos, uz mūsu pircēju galdiem un sirdīs,” uzsver Toms Didrihsons, “Orkla Latvija” valdes priekšsēdētājs.
2022.gada laikā “Orkla Latvija” sastapās ar būtisku samazinājumu vairāku galveno pārtikas izejvielu pieejamībā, nebijušām izmaiņām izejvielu cenās, izaicinājumiem dažādot enerģijas avotus, turpināt uzņēmējdarbību kā ierasts, pielāgoties ietekmētam patērētāju sentimentam augstas inflācijas apstākļos, un kopumā turpināt darboties vidē, kurā valda neskaidrība. Ar mērķi koncentrēties uz uzņēmuma centrālajām kompetencēm, “Orkla Latvija” 2022.gadā noslēdza darījumu par svaigās pārtikas (plašāk pazīstams kā “Pedro”) ražošanas biznesa pārdošanu. Tirgus specifikas dēļ šis bija vienīgais biznesa virziens, kur uzņēmums galvenokārt pildīja ražotāja funkciju citu preču zīmju produktiem. Ņemot vērā, ka svaigās pārtikas ražošana nebija uzņēmuma centrālā kompetence, tika lemts par šīs daļas biznesa nodošanu attiecīgās kategorijas profesionāļu rokās, lai uzņēmums var turpināt attīstīt spēcīgus vietējos zīmolus pamata kompetences jomās.
Turpinot attīstīt savas ražotnes, “Orkla Latvija” 2022.gadā kopumā ieguldīja 2,1 miljonu eiro ilgtspējīgā ražošanas procesu attīstībā, ieviešot plašāku ražošanas automatizāciju, veicinot energoefektivitāti, uzlabojot darba vidi un infrastruktūru, kā arī jaunu produktu izstrādē. Gatavojoties “Ādažu” čipsu zīmola 30 gadu jubilejai, pērn vairāki investīciju projekti veikti tieši čipsu ražotnē – par 258 tūkstošiem eiro tika veikta “Ādažu” čipsu kartupeļu noliktavas ventilācijas sistēmas nomaiņa, kas patērē trīs reizes mazāk elektroenerģijas, ļauj uzlabot kartupeļu uzglabāšanas apstākļus, kā arī sniedz iespēju pat attālināti ļoti precīzi kontrolēt gan temperatūras, gan mitruma svārstības. Investējot 230 tūkstošus eiro uzstādīta jaunās paaudzes vāku formēšanas iekārta čipsu kastēm, kas ļauj palielināt pakošanas jaudas, kā arī sekmē darba vides aizsardzības un darba drošības risku samazināšanu. 42 tūkstoši eiro investēti “Ādažu” ražotnes katliņčipsu ražošanas līnijā, kurā uzlabota darba drošība un atvieglota mazgāšanas un tīrīšanas sistēma, nomainot konveijeru no kausiņu tipa uz lentas tipa, tādējādi radot mazāk atkritumu, kā arī vienkāršojot un uzlabojot tīrīšanas procesus. Savukārt jaunajā “Laimas” ražotnē Ādažos 2022.gadā uzstādīta glazēšanas iekārta šokolādes konfekšu ražošanas līnijai, ieguldot 350 tūkstošus eiro, kā arī veiktas investīcijas 200 tūkstošu eiro apmērā šerbeta ražošanas līnijas automatizācijai.
Pērn “Orkla Latvija” par 3% kāpināja eksporta apmērus, sasniedzot 29,1 miljona eiro apgrozījumu no produktu pārdošanas vairāk nekā 30 valstīs. Lielāko pieaugumu veidoja zīmola “Selgas” vafeļu pārdošana Lietuvā (+49% pret 2021. gadu), Īrijā (+76%) un Anglijā (+20%), kā arī “Selgas” cepumi – Lietuvā (+11% pret 2021. gadu), Vācijā (+22%), Anglijā (+26%). Lieliskus rezultātus eksportā 2022. gadā sasniedza “Orkla Latvija” ražotie sāļo uzkodu produkti ar zīmolu “Taffel”, 6 reizes pieaudzējot savu pārdošanu Somijā, labs pārdošanas pieaugums arī Baltijā: Igaunijā (+13%), Lietuvā (+12%), kā arī 2022. gadā uzsākta pārdošana uz Ukrainu. Labus rezultātus eksportā sasniedza zīmola “Laima” zefīru pārdošana Lietuvā (+56% pret 2021. gadu), Vācijā (+22%) un Igaunijā (+9%).
2022.gadā “Orkla Latvija” turpināja darbu pie “Orkla” grupas ilgtspējas stratēģijas īstenošanas visās piecās Ilgtspējas stratēģijā definētajās jomās: apkārtējās vides aizsardzība; ilgtspējīgu izejmateriāli ieguve; uzturs un labsajūta; droši produkti; rūpes par cilvēkiem un sabiedrību. Lai arī uzņēmums ir panācis ievērojamu progresu, integrējot savu ilgtspējas stratēģiju, tomēr 2022. gada ģeopolitiskās izmaiņas ietekmēja ilgtspējas uzdevumus, liekot pārvērtēt resursu prioritātes savos biznesa plānos. Vides aizsardzības aktualitāti pērn nomainīja enerģijas drošība un taupīšana, prasības pēc ilgtspējīgām izejvielām produktos nomainīja produktu pieejamība un cena. “Orkla Latvija” pērn ilgtspējas jomā turpināja iesākto 2021. gadā un definēto 2022. – 2024. gada mērķos, koncentrējoties uz svarīgākajiem uzdevumiem, ņemot vērā prioritātes – emisiju samazināšanu pašu darbībā, ilgtspējīgi iegūta kakao ieviešanu šokolādes produktu ražošanā, pārstrādājama iepakojuma ieviešanu, sāls un cukura samazināšanu esošos produktos un jaunu produktu ieviešanā bez cukura, nemainīgi nopietnu attieksmi pret pārtikas drošību, kā arī komandas un citu saistīto pušu izglītošanu ilgtspējas jautājumos. Svarīgākie no paveiktajiem ilgtspējas darbiem piecās stratēģiskajās jomās:
Apkārtējās vides aizsardzībā: ”Ādažu” čipsu ražotnē veiktā kartupeļu noliktavas rekonstrukcija, un uzstādītās siltuma rekuperācijas un atkārtotas izmantošanas iekārta ļāva samazināt CO2 emisijas par 23%. ”Laimas” jaunajā ražotnē veikti mērījumi pirmā pilnā ražošanas gada laikā un salīdzināti ar veco ”Laimas” ražotni Miera ielā, kas ļāvuši secināt, ka “Laimas” ražotnē CO2 izmeši samazināti par 50%, gāzes patēriņš samazinājies par 37%, ūdens patēriņš samazinājies par 30% uz tonnu gatavā produkta un elektroenerģijas patēriņš samazinājies 4 reizes. ”Staburadzes” ražotnē, 2022.gada laikā uzlabota atkritumu šķirošana samazinot atkritumus par 15%.
Ilgtspējīgu izejmateriāli ieguvē: 2022.gadā turpināta pāreja uz “Rainforest Alliance” sertificēta kakao izmantošanu zīmola “Laima” produkcijas ražošanā, kā rezultātā jau 43% no “Laimas” šokolādes produktiem tiek izmantots sertificēts kakao. Ieviests “FSC” sertificēts kartons visu “Ādažu” čipsu produktu transporta iepakojumam un pakāpeniski sākts to izmantot arī citās produktu grupās.
Uzturs un labsajūta: “Guttas” zīmols 2022.gadā sāka ieviest no pakas neatdalāmos bioplastmasas korķus, bet visas jaunās “Ādažu” zīmola sāļo uzkodu inovācijas laistas klajā ar sāls līmeni zem tirgus vidējā, kā rezultātā sāls samazināts vidēji par -3% salīdzinot ar 2021.gadu un par -14% salīdzinot ar 2017.gadu. Papildus tam zīmols “Ādažu” laida klajā vēl vienu jaunu produktu veselīgāku uzkodu produktu līnijā “Mazāk sāls” kartupeļu čipsiem, kuros ir -30% mazāk sāls nekā šīs kategorijas produktiem tirgū vidēji. Papildinot produktu sortimentu zīmols laida klajā “Ādažu” lēcu kraukšķus, kas ir produkts ar palielinātu šķiedrvielu daudzumu un samazinātu sāls daudzumu, kas ir 2022.gada inovācija veselīgāku sāļo uzkodu sortimentā. Zīmols “Staburadze” laida klajā produktu alternatīvo diētu piekritējiem – vegāniem draudzīgu zemesriekstu tarti. Savukārt zīmols “Selga” laida klajā iecienītā klasiskā cepuma versiju – bez cukura, tā rodot iespēju iemīļoto garšu baudīt pēc iespējas plašākam šo cepumu cienītāju lokam, īpaši domājot par cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ cukuru uzturā nelieto.
Droši produkti: “Orkla Latvija” lepojas, ka 2022.gadā tās ražotnes ir ieguvušas augstākos novērtējumus svarīgākajos pārtikas drošības auditos – “Spilvas”, “Ādažu” un Selgas” cepumu ražotnes uzrādījušas augstāko – “zaļo” kategoriju OFSS auditos, kā arī iegūts “AA” novērtējumus BRC auditos “Laimas” zefīru, “Ādažu” un “Selgas” cepumu ražotnēs. Sabiedrības piegādātāju statuss ir augstākajā – zaļajā līmenī, kas atbilst “Orkla” standartiem visas ražotnēs. Ir ieviesti jauni HACCP risku novērtēšanas principi attiecībā uz jaunajām “Orkla” HACCP rokasgrāmatas prasībām, kā rezultātā ir par 13% mazāk sūdzības par svešķermeņu klātbūtni ražošanā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.
Rūpes par cilvēkiem un sabiedrību: Izstrādāta un komunicēta “Orkla Latvija” Ilgtspējas stratēģija periodam 2022.-2024. Ceturto gadu pēc kārtas “Orkla Latvija” publicē “Orkla Ilgtspējīgas dzīves barometra” rezultātus par Latvijas iedzīvotāju attieksmi un paradumiem attiecībā uz ilgtspēju. 2022.gadā “Orkla Latvija” saņēma “Ilgtspējas indeksa” apliecinājumu par atbilstību ZELTA kategorijai, savukārt Eiropas neatkarīgajā zīmolu ilgtspējas pētījumā “Sustainable Brand Index”, kurā atklāj kā zīmolu ilgtspējību uztver patērētāji un kādus zīmolus patērētāji uzskata par ilgtspējīgākiem, starp Top 20 ilgtspējīgākajiem zīmoliem Latvijā “Laima” un “Ādažu”. 2022.gadā “Laima” 14. vietā, savukārt “Ādažu” 20. vietā.
Par spīti visiem izaicinājumiem 2022.gadā “Orkla Latvija” samazināja, taču neapturēja jaunu un inovatīvu produktu laišanu tirgū. Pērn radīti 68 jauni produkti, no tiem 43 dažādu saldumu, saldo un sāļo uzkodu kategorijās, savukārt 25 – dažādu pārtikas produktu kā mērču, dresingu, konservēto produktu, dzērienu un gatavo maltīšu kategorijās. Ikgadējā starptautiskā tirgus un patērētāju pētījumu uzņēmuma “Nielsen IQ” gada labāko jauno produktu novērtējumā godalgu par veiksmīgāko jauno produktu kategorijā “Uzkodas” godalgu saņēma zīmola “Ādažu” kartupeļu čipsi ar karamelizētu sviestu un sāls garšu (130gr).